KÁRTYABIRODALOM

"Az élet olyan, mint egy kártyajáték. A kiosztott lapok adottak, de ahogy játszod őket, az szabad akarat." Jawaharlal Nehru

Az ütés
Mindegyik játékos kitesz a kezéből egy lapot, és ezek együttese alkotja az ütést. Aki először tesz, arra azt mondják, hogy hív vagy kikér, a többiek ráadnak. A kijátszik és kiad kifejezések tágabb értelemben hívást és ráadást is jelenthetnek, szűkebb értelemben csak a hívásra utalnak. Az üt, aki a hívott lap színéből a legnagyobb kártyát teszi bele. A lapok rangsora játékonként más és más, de általában az ász a legnagyobb, aztán a figurák vagy alakos lapok következnek, végül pedig a számos lapok. Eltérő színű lappal, bármilyen magas rangú is, nem lehet ütést megszerezni, csak akkor, ha az a szín az adu vagy más néven trompf. Adu nincs minden játékban, és amelyekben van, azokban sem egyformán jelölik ki. Az egyszerűbbekben az osztó egy lapot a színére fordít, a bonyolultabbakban licitálással döntik el, hogy ki mondhasson aduszínt. Ha van adu a játékban, akkor a többi színt mellékszínnek nevezik.Az aduszín bármely lapjával a mellékszínek bármely lapját ütni lehet. Ha valaki egy mellékszínből kikért lapot aduval üt el, azt lopásnak nevezik. Aki a hívott laptól eltérő mellékszínből ad kártyát, arra azt mondják, hogy dob.
Az ütés elvivője az ütésben szereplő lapokat összeszedi, és lefelé fordítva maga elé teszi. Azokban a játékokban, amelyekben azt számolják, hogy ki hányat ütött (például a rikikiben), az ütéseket egymástól jól elkülöníthetően gyűjtik.
Amely játékokban az egyes lapok pontértéke számít (például a snapszerben), ott ennek nincs jelentősége, ezért az ütéseket egy csomóban is lehet gyűjteni. Az ütéseit mindenki maga  előtt gyűjti. A már elvitt ütések játék közbeni megnézésére egy enyhébb és egy szigorúbb szabály alakult ki. A szigorúbb szerint csak a legutóbbi ütést szaban megnézni, és azt is csak addikg, míg az újabb hívás meg nem történt. Az újabb hívásig azonban bárki megkérheti az ütés elvivőjét, hogy az ütést mutassa meg még egyszer. Az enyhébb szabály szerint a saját ütéseit bárki, bármikor megnézheti.
Az első ütéshez általában az hív, aki az osztótól először kapott lapot. Az ultiban kivételesen a felvevő hív először, a bridzsben pedig ő ad rá utoljára. A további ütésekhez az hív, aki az előzőt elvitte.
Színre színt adás
A legtöbb ütésjátékban a hívott lapra ugyanolyan színű kártyát  kell ráadni. Egyéb színű lapot csak az tehet, aki színhiányos.
Adukényszer
Akinek nincs a hívott színből lapja, az köteles az ütésbe adut tenni. Mellékszínből csak az dobhat, akinek aduja nincs. Az angol-amerikai eredetű játékokban nincs adukényszer, színhiány esetén szabadon lehet adut vagy egyéb lapot ráadni.
Felülütés
A játékok egy szűk körében a ráadott lapnak nem csupán azonos színűek, hanem még az előtte kitett lapoknál nagyobbnak is kell lennei. Azonos színű, kisebb lapot csak az adhat rá, akinek a hívott színben nincs nagyobb kártyája. Felülütni mindig csak az ütésben szereplő legnagyobb lapot kell. Ha az egyik lap a színnek már a kezünkban levő legnagyobb lapjánál is magasabb, nem kell az ütésben szereplő kisebb lapoknál nagyobbat adnunk. Ha valaki színhiányos volt, és adut tett az ütésbe, a soron következő játékos a hívott színből kisebb lapot is ráadhat. Ha ő is színhiányos, akkor az előtte kitett adura nagyobb adut kell ráadnia. Akinek sem színe, sem aduja nincs, bármekkora lapot dobhat.

 

5 Card Draw

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 4
Heti: 8
Havi: 12
Össz.: 60 059

Látogatottság növelés
Oldal: Fogalmak
KÁRTYABIRODALOM - © 2008 - 2025 - kartyabirodalom.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »